Dzisiaj jest: 29 Maj 2020    |    Imieniny obchodzą: Magdalena, Teodozja, Maria

 

 Nasze serwisy: rzeszowska24.pl | Zdrowie Sport Turystyka |


Czytaj więcej na: www.rzeszowska24.pl

Czytaj więcej na: zdrowie.rzeszowska24.pl
maj 2020
N P W Ś C Pt S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Polecamy

 

jt przewodnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

snFZ3Tn

 

 

Najnowsze wydarzenia

Brak wydarzeń

Kto jest Online

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 

Galeria zdjęć

Tak bliskie, a jakby zapomniane... Drukuj Email
Źródło/Autor: Administrator   
poniedziałek, 19 grudzień 2011 05:49
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image http://rzeszowska24.pl/images/stories/8.jpg
There was a problem loading image http://rzeszowska24.pl/images/stories/foto/5.jpg
 

Młyn wodny z Żołyni

Rozmowa z Katarzyną Dypą – z wykształcenia kulturoznawcą, od czterech lat pracującą w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej w dziale upowszechniania.

W jakich dniach i godzinach można zwiedzać Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i jakie są ceny biletów?

Skansen jest czynny przez cały rok. Natomiast sezon turystyczny, z wydłużonymi godzinami zwiedzania, trwa od 15 kwietnia do 15 października i wówczas muzeum otwarte jest w dni powszednie w godzinach od 9.00 do 17.00, zaś w weekendy oraz dni świąteczne od 10.00 do 19.00. Natomiast poza sezonem turystycznym skansen czynny jest codziennie od 9.00 do 15.00. Bilet w sezonie turystycznym kosztuje 5 i 8 zł, natomiast poza sezonem 5 zł., a każdy poniedziałek jest dniem bezpłatnym.

Jaki obszar zajmuje park etnograficzny i co Pani szczególnie poleciłaby zwiedzającym ?

Nasz park etnograficzny to niemal 29 ha, na których postawionych jest ok. 80 obiektów architektury drewnianej. Znajduje się tu kilkanaście zagród chłopskich, wiatraki, kuźnie, młyn wodny, karczma, remiza. Wszystkie obiekty zestawione są w naturalnych relacjach i środowisku jakie niegdyś im towarzyszyło. Można tu odbyć „podróż w czasie”, a także odpocząć w zaciszu zagród i pięknej przyrody. W niektórych obejściach – co stanowi szczególną atrakcję dla najmłodszych – hodowane są zwierzęta takie jak kozy, owce, kury, kaczki czy gołębie. Polecam wizytę tutaj o każdej porze roku, gdyż ma swój niezapomniany klimat.

To ciekawe, zapraszamy więc zarówno w lecie jak i w zimie. A proszę opowiedzieć jakie były początki Muzeum Regionalnego w Kolbuszowej, od kiedy możemy oglądać tak ciekawe zbiory?

Kolbuszowskie muzeum powstało z wielkiej pasji i poświęcenia kilku osób zainteresowanych historią i etnografią regionu, zrzeszonych w Towarzystwie Opieki nad Zabytkami Przyrody i Kultury im. J.M. Goslara. Swoją działalność rozpoczęło w 1959 r. i przez 12 lat opierało się na społecznej pracy członków Towarzystwa. W 1971 r. zostało upaństwowione, natomiast kilka lat później rozpoczęto budowę skansenu, którego uroczyste otwarcie nastąpiło w 1978 r. W zeszłym roku obchodziliśmy uroczysty Jubileusz 50-lecia muzeum i 30-lecia parku etnograficznego.

Skoro Muzeum funkcjonuje tyle lat, więc na pewno zgromadziło wiele ciekawych eksponatów, stąd moje następne pytanie – największa, Pani zdaniem, atrakcja skansenu to…….

W tym momencie trwają prace nad zestawianiem drewnianego kościółka z pobliskiego Rzochowa koło Mielca z 1843 r., który zapewne już wkrótce stanie się perełką skansenu. Jak dotąd w skansenie nie było dużego obiektu sakralnego. Kościół ten posiada całe dawne wyposażenie oraz unikatowe malowidła na płótnach, które po konserwacji wypełnią wnętrze świątyni.

Jakie są dodatkowe atuty skansenu, którymi staracie się Państwo zachęcić turystów do odwiedzenia Was?

W sezonie turystycznym w naszym skansenie odbywa się szereg imprez plenerowych, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Poprzez udział twórców, rzemieślników i artystów ludowych ekspozycja muzealna tętni życiem. Często można wówczas podglądnąć warsztat danego rzemieślnika, spróbować zrobić np. gliniany garnek, zakupić wyroby rzemieślnicze oraz rękodzieło artystyczne, a także skosztować specjałów regionalnej kuchni – a zwłaszcza wyjątkowego smaku wiejskiego chleba pieczonego przez gospodynie „na trzonie”.

Przygotowaliście Państwo również zajęcia tematyczne w Parku Etnograficznym, proszę o kilka zdań na ich temat: czego dotyczą, kto je prowadzi oraz do kogo są skierowane.

Zajęcia tematyczne to wyjątkowe spotkania przygotowane głównie z myślą o dzieciach i młodzieży szkolnej, które mają przybliżać i promować kulturę dawnej wsi. Wszystkie posiadają atrakcyjną formę nastawioną na aktywny udział ich uczestników. Zajęcia prowadzone są przez pracowników muzeum, a niejednokrotnie z pomocą twórców ludowych oraz gospodyń wiejskich. Wśród tematów, które cieszą się dużą popularnością są warsztaty garncarskie, zajęcia dotyczące dawnych gier i zabaw podwórkowych oraz warsztaty plastyczne dotyczące wyrobu kwiatów z bibuły i wycinanek.

Czy istnieje możliwość „wynajęcia” przewodnika podczas zwiedzania skansenu ?

Nasz skansen można zwiedzać samemu jak i z przewodnikiem, który codziennie jest do dyspozycji zwiedzających (poza sezonem turystycznym po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym). Natomiast zwiedzanie samemu ułatwia przewodnik w formie folderu z opisem wszystkich obiektów, a także wprowadzona w tym roku pilotażowa wersja audioprzewodnika.

Autoprzewodnik – to brzmi bardzo nowocześnie. Wróćmy jednak do czasów zamierzchłych. Słyszałem, iż istnieje archiwum dotyczące historii i etnografii w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Czy można korzystać z tych zbiorów i na jakiej zasadzie oraz jakie są najstarsze materiały archiwalne i czego dotyczą?

Wiatrak holender z PadwiArchiwa znajdują się w siedzibie Muzeum przy ul. Kościuszki 6 i można z nich korzystać w dni robocze w godz. od 9.00 do 15.00.

Do najstarszych archiwaliów historycznych należą XVII-wieczne dokumenty dotyczące parafii p.w. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej, a także najcenniejszy akt organizacyjny miasta Kolbuszowa z 1700 r. Ponadto znaleźć tu można księgi notarialne, protokoły z posiedzeń i księgi uchwał Rady Powiatowej z przełomu XIX i XX w., mapy katastralne z XIX w., akta OSP powiatu kolbuszowskiego z 2 poł. XX w. czy też spuścizny osób – np. bardzo bogate archiwum dr Kazimierza Skowrońskiego.

Natomiast w archiwum etnograficznym ważną część stanowią licznie zgromadzone materiały z badań terenowych, jakie odbyły się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Dotyczą one m.in. budownictwa wiejskiego, zdobnictwa wnętrz, przemysłu ludowego, a także stroju ludowego, higieny, zielarstwa, zwyczajów dorocznych, folkloru słownego i muzycznego. W archiwum można także znaleźć liczne dokumenty, rękopisy, rysunki, szkice terenowe, opracowania, inwentaryzacje, plany sytuacyjne, wzory haftów, wycinanek, druki ulotne i inne.

To bardzo bogate zbiory. Wiem, iż na terenie skansenu znajduje się kilka stałych ekspozycji, proszę opowiedzieć czego dotyczą ?

W tym momencie prezentujemy 3 wystawy stałe: Jak powstaje skansen, Zabawka ludowa Stanisława Naroga oraz „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” – z dziejów OSP. Pierwsza wystawa ma przybliżyć zwiedzającym sposoby przenoszenia i konserwacji obiektów w parku etnograficznym, druga prezentuje niezwykle bogatą i ciekawą kolekcję zabawek po słynnym zabawkarzu z okolic Leżajska. Można tu zobaczyć pięknie malowane drewniane ptaki klepaki, koniki bujane, pukawki, taczki i wiele innych. Natomiast trzecia wystawa mieści się w budynku remizy ze Słociny, gdzie zostało zaaranżowane wnętrze wiejskiej remizy strażackiej wyposażone w sprzęt gaśniczy tj. beczkowóz, sikawki konne i sikawki przenośne oraz "akcesoria" pożarnicze jak bosaki, tłumnice, drabiny dachowe, mosiężne kaski itp. Tutaj też urządzona jest wystawa obrazująca dzieje Ochotniczych Straży Pożarnych i szczególną rolę, jaką odegrały w swoim środowisku.

Jakie inne atrakcje poleciłaby Pani turystom wybierającym się do Kolbuszowej i okolic?

Wizytę w okolicach Kolbuszowej warto poświęcić na poznanie walorów naturalnych regionu i odbyć spacer po jednej z licznych ścieżek przyrodniczych należących do Przyrodniczego Szlaku Puszczy Sandomierskiej. Warto też odwiedzić, znajdujące się na Szlaku Architektury Drewnianej dwa drewniane kościółki w Cmolasie i Porębach Dymarskich, w których pojawia się rzadki w polskiej sztuce, wizerunek diabła spisującego grzechy, określanego czasem jako Tutivillus.

Warto więc spojrzeć owemu czartu w notatki…czy może nie zapisał czegoś na temat rzeszowskiej prasy…Odwiedzając Państwa stronę zauważyłem, iż posiadacie profile na portalach nasza – klasa i facebook – czy można powiedzieć, iż skansen idzie z duchem czasu ?

Jak najbardziej – korzystając z nowoczesnych narzędzi komunikacji staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom naszych zwiedzających. Portale społecznościowe to wyjątkowo dobre i szybkie źródło informacji, a tym samym promocji. Jesteśmy póki co na facebooku, naszej-klasie i flickerze.

Serdecznie dziękuję za niezmiernie miłe spotkanie oraz wyczerpujące informacje. Osobiście na pewno odwiedzę Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i sądzę, iż nasi czytelnicy również niebawem zagoszczą w progach skansenu.

Autorem zdjęć jest Jan Mazurkiewicz

 

Reklama

Reklama