Dzisiaj jest: 13 Lipiec 2020    |    Imieniny obchodzą: Małgorzata, Ernest, Henryk

 

 Nasze serwisy: rzeszowska24.pl | Zdrowie Sport Turystyka |


Czytaj więcej na: www.rzeszowska24.pl

Czytaj więcej na: zdrowie.rzeszowska24.pl
lipiec 2020
N P W Ś C Pt S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Polecamy

 

jt przewodnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

snFZ3Tn

 

 

Najnowsze wydarzenia

Brak wydarzeń

Kto jest Online

Naszą witrynę przegląda teraz 31 gości 

Galeria zdjęć

Zamek w Krasiczynie Drukuj Email
Źródło/Autor: Administrator   
poniedziałek, 19 grudzień 2011 05:49
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image http://rzeszowska24.pl/images/stories/17/Zamek_w_Krasiczynie_2.jpg
There was a problem loading image /var/www/vhosts/rzeszowska24.pl/kultura.rzeszowska24.pl/images/stories/17/Zamek_w_Krasiczynie.jpg

Zamek_w_Krasiczynie_2Zamek w Krasiczynie jest renesansowym zamkiem bastejowym. Zamek ten, zaraz po zamkach na Wawelu i w Baranowie Sandomierskim, uważany jest za najcenniejszy zabytek architektury obronno – rezydenckiej doby renesansu w Polsce.

Początki zamku sięgają XVI wieku. Powstał w miejscu warowni, nazywanej „Śliwicą”. Jego budowę rozpoczął w 1580 roku Stanisław Krasicki, od swego nazwiska nazwał zamek Krasiczynem, a nazwę tę przyjęło także, powstające obok zamku, miasteczko. Po jego śmierci zamek odziedziczył oraz ukończył rozpoczętą budowę jego młodszy syn, Marcin, przez wielu uznawany za jednego z najwybitniejszych mecenasów sztuki w Polsce. Wyjątkowość zamku stanowią między innymi rysunki na elewacjach  przedstawiające popiersia cesarzy rzymskich, postacie polskich królów, świętych, przodków Krasickich oraz sceny myśliwskie. Cennym elementem architektonicznym zamku jest mieszcząca się w baszcie Boskiej kaplica, przyrównywana do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Wzrok przykuwają również bardzo bogato rzeźbione portale, loggie, arkady i unikalne dekoracje ścienne, których całkowitą powierzchnię oblicza się na około 7000 m2. W Krasiczynie gościli: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II. Zamek otoczony jest parkiem, którego początki sięgają XVI wieku. Znajduje się w nim między innymi ogromny staw, po którym pływają łabędzie i kaczki. Współczesne rozplanowanie parku i układ roślin zawdzięczamy rodzinie Sapiehów, która nabyła zamek w 1835 roku. To właśnie oni wprowadzili zwyczaj sadzenia dębów, gdy się urodził syn, a lip, gdy urodziła się córka. Dziś te drzewa liczą około 150 lat i są główną atrakcją parku. Renesansowy zamek w Krasiczynie i jego piękny park, idealnie wkomponowane w krajobraz Pogórza Przemyskiego, stanowią niezwykłe i pełne uroku miejsce do refleksji oraz  wypoczynku. Miłośnicy piękna i historii znajdują tu wspaniałe plenery malarskie i fotograficzne, a turyści spokój i ciszę.

Zamek_w_Krasiczynie

 

Dodaj komentarz


Reklama

Reklama