Dzisiaj jest: 24 Maj 2024    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Zuzanna, Milena

 

 Nasze serwisy: rzeszowska24.pl | Zdrowie Sport Turystyka |


Czytaj więcej na: www.rzeszowska24.pl

Czytaj więcej na: zdrowie.rzeszowska24.pl
maj 2024
N P W Ś C Pt S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Polecamy

 

jt przewodnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

snFZ3Tn

 

 

Najnowsze wydarzenia

Brak wydarzeń

Kto jest Online

Naszą witrynę przegląda teraz 45 gości 

Galeria zdjęć

Wydawnictwo BOSZ poleca nowość wydawniczą pt. Zapomniana wojna 1914-1918. Front wschodni Drukuj Email
Źródło/Autor: kaktus   
wtorek, 26 styczeń 2016 09:02

Zapomniana wojna okladka 800szerW zbiorowej pamięci tragedia drugiej wojny światowej przysłoniła dramat wojny pierwszej. A jeśli  o niej pamiętamy, to najczęściej w aspekcie czysto polskim (Piłsudski, Legiony) lub jako opowieści o odległej Marnie, Verdun, gazie pod Ypres, pierwszych czołgach. Dwa razy dłuŜszy niŜ zachodni, 1500-kilometrowy front wschodni zniknął ze świadomości. Po stu latach wspominamy go tylko z okazji kilku bitew na ziemiach dzisiejszej Polski (Łódź, Limanowa, Gorlice). Kto jednak wie, co działo się na Wołyniu, pod Kowlem czy Rygą? Album przywraca pamięć o milionach uchodźców i ofiarach gigantycznych zmagań, które naznaczyły tę część Europy. Autor przypomina całą historię waŜnej dla Polaków wojny, choć nie była to polska wojna – to fragment wspólnej historii kilkunastu narodów. W historycznej podróŜy po najwaŜniejszych szlakach I wojny zobaczymy Ŝołnierską codzienność.  


ddddddddPrawie 600 pocztówek, rysunków satyrycznych, wycinków prasowych, archiwalnych zdjęć, niebanalna oprawa graficzna, autorstwa Lecha Majewskiego, zebrane autentyczne wypowiedzi uczestników I wojny światowej i solidna warstwa historyczna – to najwaŜniejsze walory naszego najnowszego albumu. Publikacja nie jest jedynie zbiorem suchych faktów historycznych, okraszonych przypadkową ikonografią. Oddaliśmy głos świadkom epoki,  a setki niepublikowanych fotografii przybliŜają czasy, w których śmierć milionów ludzi mieszała się z nadzieją na lepsze – lub chociaŜ inne – Jutro.

vvvvvvvvvvNa rynku polskim nie ma ksiąŜki ilustrującej wielkie zmagania na całym froncie wschodnim pierwszej wojny światowej. Wojny, w której walczyli nasi przodkowie, i o której, w obliczu tragedii lat 1939–1945, solidarnie zapominano. Wspomnienia świadków i setki niepublikowanych fotografii przybliŜą dramat lat 1914–1918, po którym świat zmienił się nie do poznania.  Materiał historyczny w albumie obejmuje ziemie dzisiejszej Polski, Rosji, Łotwy, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Album jest unikatowym zbiorem ikonografii, dokumentów (a takŜe niektórych obiektów) tyczących dziejów ziem polskich oraz tzw. Kresów w czasach pierwszej wojny światowej.  Bardzo wiele wskazuje, Ŝe „wielka wojna zwykłych ludzi”, jaką była pierwsza światowa, przemawia do wyobraźni dzisiejszych zwykłych ludzi. Coraz więcej rekonstruktorów wsiada do wehikułu czasu, by cofnąć się o wiek.

BOSZ to załoŜona w 1994 roku w Olszanicy oficyna wydawnicza specjalizująca się  w edycji wielojęzycznych albumów o sztuce, dziedzictwie kulturowym i krajobrazie, których znakiem rozpoznawczym są wysoka wartość merytoryczna oraz najwyŜsza jakość edytorska.  Dotychczasowy dorobek Wydawnictwa BOSZ to ponad czterysta tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym milion czterysta tysięcy egzemplarzy, wydanych we współpracy zarówno z wybitnymi twórcami, jak i czołowymi placówkami kulturalnymi z całej Polski. Publikacje poświęcone polskiemu dziedzictwu kulturowemu, twórczości uznanych artystów oraz pięknu rodzimego krajobrazu realizują jedno z głównych zamierzeń Wydawnictwa, jakim jest promocja kultury narodowej.  Oryginalność oraz najwyŜsza jakość albumów sprawiają, Ŝe wiele spośród tytułów Wydawnictwa BOSZ otrzymało najwaŜniejsze nagrody oraz wyróŜnienia w prestiŜowych konkursach ksiąŜkowych, takich jak Najpiękniejsza KsiąŜka Roku w konkursie PTWK czy KsiąŜka Roku w konkursie o „Pióro Fredry”.  W 2011 roku Wydawnictwo BOSZ zostało laureatem 21. edycji Konkursu Godła „Teraz Polska” – uhonorowane za wysoką jakość wydawanych książek. http://www.bosz.com.pl/

 

Dodaj komentarz


Reklama

Reklama