Dzisiaj jest: 23 Lipiec 2024    |    Imieniny obchodzą: Bogna, Brygida, Apolinary

 

 Nasze serwisy: rzeszowska24.pl | Zdrowie Sport Turystyka |


Czytaj więcej na: www.rzeszowska24.pl

Czytaj więcej na: zdrowie.rzeszowska24.pl
lipiec 2024
N P W Ś C Pt S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Polecamy

 

jt przewodnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

snFZ3Tn

 

 

Najnowsze wydarzenia

Brak wydarzeń

Kto jest Online

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 

Galeria zdjęć

Podkarpackie Błota Drukuj Email
Źródło/Autor: Administrator   
poniedziałek, 19 grudzień 2011 05:49
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image http://rzeszowska24.pl/images/stories/13/podkarpackie_bloto_3.jpg
There was a problem loading image http://rzeszowska24.pl/images/stories/13/podkarpackie_bloto_6.jpg
There was a problem loading image http://rzeszowska24.pl/images/stories/13/podkarpackie_bloto_8.jpg

podkarpackie_bloto_3

Województwo podkarpackie pod względem walorów turystycznych należy do najatrakcyjniejszych w kraju. Wędrując szlakami, bądź jadąc drogami Podkarpacia, w wielu uroczych zakątkach tej ziemi spotykamy się z żywą jeszcze kulturą ludową, niepowtarzalną przyrodą oraz bogatą historią regionu. Czasem wystarczy tylko zboczyć z głównej drogi, by ujrzeć na własne oczy miejsca, o których nie piszą w przewodnikach turystycznych, miejsca tak nam bliskie, a tak mało znane. Miejsca, obok których niejednokrotnie przejeżdżamy nie zdając sobie sprawy, że tam za górką, lasem czy rzeczką jest coś  wartego obejrzenia, coś dziewiczego, nie dostrzeganego przez wielu z nas. 

Wywiad z Błażejem Skubiszem, kierowcą, pasjonatem off-road’u oraz założycielem klubu  RBR Off-Road Team. 

Kiedy zaczęła się Twoja przygoda z off-roadem? 

Moja przygoda z off – road’em zaczęła się około 6 lat temu. Od tamtej pory staram się każdą wolną chwilę spędzać w terenie doskonaląc swoje umiejętności jako kierowca.

Wolisz off - road ekstremalny czy raczej  turystyczny? 

Wolę ekstremalny off - road, ponieważ dostarcza więcej wrażeń, kryje więcej niespodzianek. Jest zdecydowanie trudniejszy i moim zdaniem ciekawszy. 

Kiedy powstał Wasz klub i ilu zrzesza członków?

Klub powstał 3 lata temu i zrzesza w chwili obecnej ok. 25 osób. Skupia on ludzi, dla których wielką pasją jest off – road, samochody terenowe oraz zamiłowanie do szeroko pojętej motoryzacji. 

Dlaczego właśnie zamiłowanie do motoryzacji i off – roadu, a nie na przykład akwarystyka czy hodowla kanarków?

Od dziecięcych lat interesowały mnie samochody  na dużych kołach z ostrym bieżnikiem. Pociąga mnie walka w terenie i ostra rywalizacja. Off – road, jazda w terenie oraz wyzwania, które ze sobą niesie - ten sport to dla mnie wielka frajda.  

Jakimi samochodami do tej pory jeździłeś i jaki samochód, według Ciebie, jest najlepszy do off-roadu?

Zaczynałem off -road na Suzuki Samurai z łysymi oponami, następnie były to  Nissan Patrol K160, Jeep Cherokee 4.0 HO, Nissan Patrol GR, obecnie wróciłem do Samuraja dość mocno zmodyfikowanego. Co będzie dalej, na jakie kolejne samochody się przesiądę i co w nich zmodyfikuję, czas pokaże. 

Powiedz, czy off – road to droga „zabawa”?

Ha ha ha… Każdy sport i hobby mają swoją cenę. A off – road szczególnie. Jeżdżąc w terenie cały czas jesteśmy narażeni na mniejsze lub większe uszkodzenia samochodu. Dobrze, gdy kończy się na tych mniejszych, choć różnie to bywa. Są i takie sytuacje, kiedy samochód odmawia posłuszeństwa, gdzieś w głębokim lesie z dala od punktów serwisowych i wtedy dopiero robi się „ciekawie”.

Co jest niezbędne do rozpoczęcia przygody z off – road’em, a co ewentualnie możemy odłożyć na później?

Na początek chęci, zdrowe nerwy do psujących się samochodów, a tak na serio to na początek dobre opony typu simex i delikatne podniesienie samochodu, a dla bardziej zaawansowanych wyciągarka. Potem dochodzi do tego lina kinetyczna niezbędna do szybkiego wyciągania „wtopionych” samochodów. Szekle, siekiera, wygodne i ciepłe buty i ubranie, dobre oświetlenie i cała masa sprzętu przydatnego w terenie. 

Może kilka słów do młodych kierowców dopiero rozpoczynających przygodę z off – road’em, co sugerowałbyś im, zalecał, na co zwróciłbyś szczególną uwagę?

Pierwsza sprawa: bezpieczeństwo, druga sprawa: ochrona przyrody, a reszty muszą się sami nauczyć. Nie wstydźcie się w trudnym terenie używać kasków, samochód można zawsze zmienić, a głowę ma się tylko jedną. 

podkarpackie_bloto_6

Jaka jest rola pilota w tym sporcie?

Czy to tylko człowiek, który siedzi wygodnie obok kierowcy ?Pilot odgrywa bardzo dużą rolę w tym sporcie, dobry pilot to połowa sukcesu, osobiście takiego posiadam.Pilot wykonuje bardzo trudne zadanie. Niejednokrotnie to on a nie ja decyduje, którą trasą pojedziemy i czy określone miejsca są przejezdne. Dobry pilot w trudnym terenie większość trasy spędza poza kabiną samochodu, jest jak oczy kierowcy.

Mówi się, że off – road to sport extremalny, dosyć niebezpieczny. Na czym polegają główne zagrożenia związane z jego uprawianiem?

Off - road to sport zwiększonego ryzyka wypadkowego, myślę jednak, że przy zachowaniu zdrowego rozsądku oraz posiadanym doświadczeniu można uprawiać off – road  w sposób w miarę bezpieczny.Zagrożeń jest wiele, najgroźniejsze to przewrócenie samochodu na dach. Trzeba również uważać na urwanie stalowej bądź nylonowej liny podczas pracy wyciągarki. A z drobniejszych zagrożeń to między innymi: kleszcze, stłuczenia, zwichnięcia oraz przeziębienia.

Co myślisz o nielegalnych wjazdach samochodów terenowych, quad’ów i motorów crossowych, na tereny leśne i inne objęte ochroną?

Na tereny objęte ochroną nasz team nie wjeżdża, jeździmy po torach specjalnie przygotowanych, własnych terenach leśnych, bierzemy udział w różnego typu imprezach sportowych. Korzystamy również z torów samochodowych przystosowanych do uprawiania tego sportu, których jest kilka w naszym regionie.

Czy jako klub bierzecie udział w zawodach, jeśli tak to w jakich i gdzie?

Tak, w ostatnim czasie braliśmy udział w zlocie 4x4 w Czarnorzekach, w Hadlach Szklarskich, Na Torze „Pod Porębą”. Planujemy również kolejne udziały w zawodach oraz samochodowych imprezach integracyjnych.

Dziękuję za poświęcony czas i życzę bezpiecznej jazdy, jak najmniej usterek samochodu oraz samych sukcesów związanych z uprawiania tego sportu.

podkarpackie_bloto_8

 

Reklama

Reklama