Dzisiaj jest: 23 Lipiec 2024    |    Imieniny obchodzą: Bogna, Brygida, Apolinary

 

 Nasze serwisy: rzeszowska24.pl | Zdrowie Sport Turystyka |


Czytaj więcej na: www.rzeszowska24.pl

Czytaj więcej na: zdrowie.rzeszowska24.pl
lipiec 2024
N P W Ś C Pt S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Polecamy

 

jt przewodnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

snFZ3Tn

 

 

Najnowsze wydarzenia

Brak wydarzeń

Kto jest Online

Naszą witrynę przegląda teraz 245 gości 

Galeria zdjęć

Skały w mieście Drukuj Email
Źródło/Autor: Administrator   
poniedziałek, 19 grudzień 2011 05:49
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image http://rzeszowska24.pl/images/stories/foto/Skaly_w_miescie_1.jpg

Ścianka wspinaczkowaWspinaczka to przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi. W powyższej definicji mieszczą się tak różne działania, jak wspinanie na kilkumetrowe kamienie (bouldering) i wchodzenie na ponad ośmiokilometrowe olbrzymy. Wspinaczka niegdyś uważana była za sport przestrzenny, taki jak żeglarstwo czy szybownictwo. Upowszechnienie i popularyzacja sztucznych ścian wspinaczkowych i zawodów wspinaczkowych przesunęło nieco te dyscyplinę w stronę „boiskowości”. W dalszym ciągu jednak dla znacznej części wspinających się działalność ta, to co najmniej pasja lub nawet sposób na życie.

Rozmowa z Dominikiem Hajdukiem, wspinaczem skalnym i górskim, instruktorem wspinaczki skałkowej Akademii Wychowania Fizycznego.

Proszę powiedz, gdzie zlokalizowana jest ścianka wspinaczkowa ?

Ściana Wspinaczkowa Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Rzeszowskiej mieści się w Centrum Dydaktyczno - Sportowym Politechniki Rzeszowskiej, przy ulicy Poznańskiej 2A. Studenci Politechniki trafią tu łatwo, wystarczy zaglądnąć na mniejszą halę gimnastyczną mieszczącą się w miasteczku akademickim.

Kto może przyjść i wspinać się na sztucznej ścianie, czy ten sport jest zarezerwowany wyłącznie dla silnych mężczyzn?

To jeden ze stereotypów. We wspinaniu siła to tylko jeden z wielu czynników decydujących o sukcesie. Rekreacyjną wspinaczkę uprawiać mogą niemal wszyscy. Począwszy od dzieci w wieku paru lat do osób w sile wieku. Płeć piękna na ścianie radzi sobie równie dobrze jak panowie.

Czy mogę przyjść sam, a jeśli tak, to kto mnie będzie asekurował, ewentualnie udzieli pierwszych cennych rad?

Podczas zajęć na ścianie dyżurują operatorzy, którzy udzielą wszelkich informacji organizacyjnych. Są w stanie podpowiedzieć jak zacząć się wspinać. Sporo osób przychodzi na ścianę samodzielnie. Nie mając partnera wspinaczkowego możemy zatem znaleźć go już na ścianie.

Czy wspinanie na sztucznej ściance jest bezpieczne?

Jeśli jest uprawiane z głową i zasadami sztuki – tak. Warto nauczyć się asekuracji od doświadczonego kolegi lub instruktora.

Ile maksymalnie osób może ćwiczyć jednorazowo na Waszej ściance?

Ściana AZS jest największą ścianą wspinaczkową w Rzeszowie. Mimo to, na tle innych ścian w Polsce, jest to stosunkowo mały obiekt. W tym roku, dla komfortu osób wspinających się, ustaliliśmy limit wynoszący 20 osób. Zobaczymy jak się sprawdzi. Coś trzeba było postanowić, bo zainteresowanie jest spore. A wspinanie w tłumie nie jest ani komfortowe, ani bezpieczne.

Jaka jest cena biletu na ściankę i kiedy jest czynna?

Ściana czynna jest popołudniami i wieczorami. W chwili obecnej od poniedziałku do czwartku, ale gdy plan zajęć na uczelni się ustabilizuje, a pogoda zepsuje, ściana będzie czynna prawie codziennie. Bilet wstępu na ścianę kosztuje 5 PLN i nie jest ograniczony czasowo. Możemy przyjść jako pierwsi i wyjść jako ostatni.

Czy są jakieś zniżki na bilety, a jeśli tak to dla kogo?

Zniżki przysługują posiadaczom legitymacji ISIC AZS. Dla osób, które często odwiedzają ścianę jest to inwestycja która szybko się zwróci.

Czy na miejscu można wypożyczyć cały niezbędny sprzęt do wspinaczki?

Tak, istnieje wypożyczalnia sprzętu osobistego (uprząż, przyrząd asekuracyjny). Poza tym musimy ze sobą zabrać strój sportowy i buty.

Jakie obuwie jest najodpowiedniejsze do wspinania, czy od razu muszę kupić dość drogie buty wspinaczkowe?

Na pierwsze wizyty na ścianę wystarczą stare adidasy albo korkotrampki. Jeśli wspinaczka nam się spodoba to profesjonalne buty wspinaczkowe powinny być naszą pierwszą inwestycją. Zakup takiego obuwia ułatwi wspinaczkę oraz otworzy nam drogę do doskonalenia swojej techniki.

Z tego co wiem można u Was  „wynająć ściankę”- do kogo skierowana jest oferta wynajmu?

Tak, AZS wystosował także ofertę dla grup zorganizowanych. Możliwe jest wynajęcie ściany na wyłączność dla grup. To była reklama.

Organizujesz również kursy wspinaczkowe. Jakiego typu, gdzie się odbywają oraz czego się na nich możemy nauczyć i do kogo są skierowane ?

Zgadza się. W ramach Szkoły Wspinania Cruxwall organizujemy kursy wspinaczkowe. Zajęcia skierowane są zarówno do osób zupełnie początkujących, jak i do tych, które chcą poszerzyć swoją wiedzę. Kursy odbywają się zwykle w weekendy lub wieczorami. Zarówno indywidualnie jak i grupowo. Standardowe kursy mają na celu naukę poprawnej asekuracji oraz bezpiecznego i komfortowego wspinania. Jeśli są chętni, możliwa jest rozbudowa programu lub poszerzenie jego elementów, przykładowo nauka techniki wspinaczkowej. W sezonie wiosenno-jesiennym organizujemy także kursy w skałach. W końcu wspinaczka na panelu to jedynie trening, a prawdziwe wspinanie zaczyna się w plenerze.

Zainteresowanych odsyłam do strony www.sciana.prz.rzeszow.pl, znajdziecie na niej świeże informacje na temat planowanych imprez wspinaczkowych, godziny w których możecie przyjść, bogatą galerię zdjęć.

 

Reklama

Reklama