Dzisiaj jest: 23 Lipiec 2024    |    Imieniny obchodzą: Bogna, Brygida, Apolinary

 

 Nasze serwisy: rzeszowska24.pl | Zdrowie Sport Turystyka |


Czytaj więcej na: www.rzeszowska24.pl

Czytaj więcej na: zdrowie.rzeszowska24.pl
lipiec 2024
N P W Ś C Pt S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Polecamy

 

jt przewodnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

snFZ3Tn

 

 

Najnowsze wydarzenia

Brak wydarzeń

Kto jest Online

Naszą witrynę przegląda teraz 264 gości 

Galeria zdjęć

ROZTOCZAŃSKIE KINO OBJAZDOWE i Dzień Swobody Drukuj Email
Źródło/Autor: Administrator   
piątek, 19 kwiecień 2013 15:02

plakat4Wielkimi krokami zbliża się jeden z najdłuższych w ostatnich latach weekendów majowych,a to oznacza, że na Roztocze zawitają setki turystów. Jaką ofertę imprez i wydarzeń kulturalnych zaoferuje im nasz region? Nowym, wyróżniającym się pomysłem na kulturalnej mapie majowych imprez jest Roztoczańskie Kino Objazdowe, organizowane  przez  Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza Folkowisko. Ekrany „kina pod chmurką” wieczorami w dniach 1-4 maja, rozbłysną w kilku Roztoczańskich miejscowościach – Horyńcu Zdrój (1 maja: Uzdrowisko Horyniec 20:00), Tomaszowie Lubelskim (2 maja: Plac obok TDK, 20:00), Narolu (3 maja: Restauracja Sakra. 20:00) i Gorajcu (4 maja: Chutor Gorajec: 20:00)

Organizatorzy przygotowali kilkanaście krótkich filmów dokumentalnych, które mają pokazać bogactwo kulturalne naszego regionu, jego różnorodność, barwność i walory turystyczne. Autorzy filmów udostępnili swoje produkcje nieodpłatnie.

„Chcemy ożywić przestrzeń publiczną naszych miast i wsi. Większość imprez w regionie ma zinstytucjonalizowany charakter, zwykle są bardzo szablonowe, rzadko są innowacyjne, a co najważniejsze brak im luzu.” - mówi koordynator imprezy Marcin Piotrowski. -„Nasze Kino Objazdowe to niskobudżetowa impreza, wymaga znacznie więcej zaangażowania ze strony wolontariuszy i członków stowarzyszenia, niż środków finansowych. Wymagamy również, zaangażowania od publiczności, którą zapraszamy na pokazy, gdyż powinni przybyć na nie z własnym krzesłem lub kocem, chcielibyśmy, żeby nasza impreza przekształciła się w rodzaj pikniku przy dobrym dokumentalnym kinie.”

„Chcemy wyjść z kultura do ludzi, wyrwać się z czterech ścian instytucji, pokazać filmy w parkach, na osiedlowych, placykach, w miejscach nietuzinkowych, w takich w których wydarzenia kulturalne zwykle nie goszczą, zależy nam na interakcji z publicznością” – mówią organizatorzy

Do programu filmów weszły produkcje

-        Portrecista, Ireneusz Dobrowolski, film o fotografie z obozu w Auschwitz,

-        Stacja Krasne-Busk: o losach przesiedleńców z polskiego pogranicza,

-        Rachunek Szczęścia, Ireneusz Dobrowolski, bohaterką filmu jest żydowska pianistka uratowana z obozu zagłady

-        produkcje braci Kłysewiczów i Tomasza Mielnika - Roztocze Wschodnie pokazane poprzez najnowsze technologie filmowe: timelapse i 4K

-        Olmany – poleski folklor – pieśni z największego obszaru bagien Polesia

-        Kocirba: Inspiracje. Film o wiejskich muzykantach

Pokazom filmowym towarzyszyć będzie wystawa fotografii z terenu gminy Cieszanów, powstałych podczas pleneru fotograficznego zorganizowanego przez Chutor Gorajec i CKiS w Cieszanowie.

            Roztoczańskie Kino Objazdowe planuje swoje pokazy w parku miejskim w Tomaszowie Lubelskim, na terenie Uzdrowiska/Sanatorium w Horyńcu Zdrój, w restauracji Sakra w Narolu oraz w Chutorze Gorajec. Wstęp na imprezy jest wolny.

            W Horyńcu Zdroju wydarzenie wejdzie w skład większej imprezy – Horynieckiej Kotłowni Kultury, która ma wznowić dobrą tradycję kulturotwórczej roli uzdrowisk na Roztoczu. Tak więc, przy Uzdrowisku Horyniec oprócz Roztoczańskiego Kina przeprowadzone zostaną wtedy koncerty, zawody warcabowe, z Horyńca wyruszą wtedy także wycieczki po roztoczańskiej okolicy.

Finał imprezy odbędzie się w dniu 4 maja w Gorajcu (gm. Cieszanów) podczas organizowanego przez Stowarzyszenie Folkowisko  „DNIA SWOBODY - Z OKAZYI ZNIESIENIA NIEWOLI ROKU PAŃSKYEGO 1848” . Na ten dzień organizatorzy przygotowują dodatkowe atrakcje: Grę wiejską – interaktywną zabawę wprowadzającą gości w tematykę chłopską, recital Martyny Zaleskiej „Moje wędrowanie” i na koniec Tańce do Gramofonu. Impreza ruszy o 17:00 spod gorajeckiej cerkwi.

 

Dodaj komentarz


Reklama

Reklama