poniedziałek, 03 czerwiec 2013 13:36 |
Rusza kampania „Jestem ze wsi!”. Akcja ma udowodnić Polakom, że wiejskie korzenie to żaden wstyd i nauczyć nas rozmawiać o naszym plebejskim pochodzeniu. Twórcy kampanii chcą przede wszystkim nauczyć Polaków dystansu do siebie, ale także uświadomić im, że choć niektórzy starają się to ukryć, to większość z nas ma wiejskie korzenie.
|
poniedziałek, 27 maj 2013 11:30 |
Wydawnictwo JEDNOŚĆ serdecznie zaprasza na spotkanie z Joanną krzyżanek autorką książek dla dzieci z cyklu Cecylka Knedelek - sobota 18 maja 2013 r., godzina 11.00, Sala Londyn C. Stadion Narodowy, Warszawa.
|
poniedziałek, 27 maj 2013 11:22 |
Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zaprasza 2 czerwca na plenerowe pokazy twórczości, rzemiosła i ginących zawodów. W malowniczej scenerii dawnej wsi przybliżyniezwykle barwne tradycje regionu Lasowiaków i Rzeszowiaków. Wskansenowychzagrodach będzie można spotkać pracujących: kowala, garncarza, plecionkarza, zabawkarza i rzeźbiarza. W chałupach gospodynie będą przygotowywać regionalne potrawy, zaś na scenie wystąpią kapele ludowe, zespoły taneczne i śpiewacze oraz zespoły obrzędowe. Termin tegorocznych „Prezentacji…” wypadający bezpośrednio po Światowym Dniu Dziecka stał się inspiracją do przygotowania programu, którego głównym motywem będzie życie najmłodszych na dawnej wsi. Dlatego też zaproszone zespoły obrzędowe przedstawią w różnorodnych formach artystycznych zwyczaje i zabiegi magiczne związane z narodzinami oraz dzieciństwem. Artyści zaprezentują także, jak wyglądało codzienne życie dzieci na dawnej wsi. Wśród zaproszonych twórców, którzy będą prezentować zanikające rzemiosła, szczególne miejsce zajmą zabawkarze, wyrabiający tradycyjne zabawki z drewna i z gliny.
|
niedziela, 19 maj 2013 04:19 |
„Co-dziennik sfrustrowanej trzydziestki” to kilka sprawdzonych przepisów, szczypta ironii, pół szklanki arogancji i całe kilogramy dobrego humoru. Autentyczna, niezmyślona, przezabawna i sympatyczna historia dla każdej kobiety. Codzienne wydarzenia zakręconej trzydziestolatki podane w telegraficznym skrócie. Autorka pozostaje ze swoimi czytelnikami w stałym kontakcie, prowadząc fotograficznego bloga, stronę na facebooku poświęconą książce oraz pisząc artykuły w serwisie natemat.pl.
|
niedziela, 19 maj 2013 04:11 |
Często nie potrafimy znaleźć odpowiednich słów, aby wyrazić Bogu naszą wdzięczność i uwielbienie, by skierować do Niego błagalną prośbę. I choć Pan zna ludzkie serce i wie, czego nam potrzeba, zanim Go o to poprosimy, to jednak zachęca nas do ufnej i wytrwałej modlitwy. Proście, a będzie Wam dane, szukajcie, a znajdziecie.
|
piątek, 10 maj 2013 08:36 |
Gorajec jest małą wioską w gminie Cieszanów. Oficjalnie mieszka tu 112 mieszkańców. Jednak na pierwszy rzut oka widać, że większość domów stoi pustych. Młodzi raczej uciekają zagranicę, lub do większych miast. Kilka lat temu, dokonały się tu duże zmiany. Wieś ożyła, dzięki niezwykłemu człowiekowi, który organizuje tutaj co roku „Festiwal Kultury Pogranicza FOLKOWISKO”. Marcin Piotrowski, bo o nim mowa, pochodzi z Grodysławic, niewielkiej wsi położonej w województwie lubelskim, tuż przy granicy z podkarpackim. Wraz z żoną Mariną, kupił kilka lat temu starą szkołę w Gorajcu, którą miał zamiar przekształcić w pensjonat. Jednak, trochę przez przypadek, pomysł poszedł dużo dalej. Mała, prawie wymarła wieś, zmienia się w każdy lipiec, w miejsce koncertów, zabaw i tańców. Festiwal, na początku kameralny, staje się z każdym rokiem coraz większym wydarzeniem.
|
piątek, 10 maj 2013 08:29 |

Najnowszy spektakl Teatru Przedmieście "Tchnienie" będzie gościł w dniach 16-19 maja na prestiżowym Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim. Tydzień później spektakl będzie prezentowany w Ozimku na festiwalu "Nocnik Teatralny". OFTN jest forum dyskusyjnym teatru niezależnego: pomiędzy klasyczną tradycją teatralną a nowoczesnymi kierunkami estetycznymi i nowymi środkami wyrazu. W ciągu kolejnych trzynastu edycji, stał się ważnym wydarzeniem artystycznym, w którym na równych prawach uczestniczą młodzi, utalentowani aktorzy, rozpoczynający artystyczną działalność, z twórcami o ugruntowanym dorobku artystycznym. Uczestnikami festiwalu są czołowe krajowe teatry niezależne, prezentujące różnorodne formy wypowiedzi: teatr dramatyczny, plastyczny, muzyczny, ruchu i tańca, lalkowy, plenerowy.
|
czwartek, 09 maj 2013 14:51 |
Pokazy niszowych filmów, kolorowa gra wiejska, tańce przy muzyce ze starych płyt i nagrywanie promocyjnego teledysku to tylko niektóre z wielu atrakcji, w których uczestniczyli goście sobotniej imprezy w Gorajcu. Do Gorajca – małej wioski na pograniczu polsko-ukraińskim 4 maja przyjechało prawie sto osób by świętować „Dzień Swobody” - kolejną z imprez organizowanych w Chutorze Gorajec przez Stowarzyszenie „Folkowisko”. Wydarzenie miało upamiętnić 165. rocznicę zniesienia pańszczyzny w Galicji.
|
czwartek, 09 maj 2013 10:59 |
W dniu 14 maja 2013 roku w Rzeszowie odbędą się kolejne obchody upamiętniające rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Rozpoczną się one o godz. 12:00 od uroczystej Mszy Świętej w Kościele Świętego Krzyża przy ul. 3-go Maja w Rzeszowie w intencji ś.p. Marszałka. Po zakończonej Mszy Świętej około godz. 13:00 nastąpi przemarsz z Orkiestrą Wojskową Wojska Polskiego, pododdziału Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego z Warszawy, pododdziałów Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Podkarpacia wraz z patrolem konnym oraz pozostałych uczestników uroczystości z zaproszonymi gośćmi na Plac Farny pod pomnik płk. Leopolda Lisa-Kuli.
|
wtorek, 07 maj 2013 05:24 |
W dniu 3-go Maja uroczyście obchodziliśmy Święto Konstytucji oraz święto ul. 3-go Maja czyli Paniagi. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. w Farze a następnie, pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na rzeszowskim rynku złożone zostały wieńce i kwiaty. Odbyła się również defilada wojskowa. Punktualnie o godz. 12 rozpoczęło się święto Paniagi. Na dwóch scenach – pod wieżą farną i przy Radiu Rzeszów można było podziwiać występy artystyczne dzieci i młodzieży. Wzdłuż ul. 3-go Maja ustawiły się gęsto kiermasze z rękodziełami. Przez piątkowe popołudnie ulicę odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Rzeszowa. Największą atrakcją dnia był koncert światowej klasy sopranistki Aleksandry Kurzak, która na scenie na rynku wykonała najsłynniejsze arie operowe i operetkowe.
|
wtorek, 07 maj 2013 04:42 |
Kiedy Jacek Pałkiewicz uczył survivalu kosmonautów i prowadził mordercze kursy dla oddziałów specjalnych, Bear Grylls chodził jeszcze do przedszkola. W pościgu za medialnym aplauzem kontrowersyjny naśladowca Pałkiewicza mocno przesadził w efekciarskich chwytach, podczas gdy ikona sztuki przetrwania oddaje w nasze ręce osobliwe, kompleksowe kompendium wiedzy o dżungli miasta. Lektura, do której od czasu do czasu trzeba powracać, obowiązkowo powinna znaleźć się w każdym domu. Uznany autorytet dzieli się tu bezcennymi radami, jak uniknąć pułapek, które nas otaczają, wskazuje właściwą postawę obronną w obliczu wszelkich zagrożeń.
|
poniedziałek, 06 maj 2013 12:55 |
Objawienia, które miały miejsce współcześnie, mówią o czasie spuszczenia z uwięzi Szatana. Bóg odpowiedział na to zagrożenie, posyłając nam Matkę Miłosierdzia. Dlatego w tych objawieniach, które otrzymywała siostra Faustyna, bardzo interesujące jest stwierdzenie, że Madonna jest w nich obecna jako Matka i doradczyni. Widoczny jest tu dokładny plan Boży: zbliżamy się do czasu próby, który będzie poprzedzony czasem łaski i miłosierdzia.
|
|
|