czwartek, 26 lipiec 2012 12:56 |
Nie będzie to opowieść o psie imieniem Lumpo, który jeździł koleją i uratował dziewczynkę, spychając ją z torów, za co sam przypłacił życiem. Będzie to historia o psie wabiącym się Toby, Kolega, Szczeniaczek, Bailey, który potem stał się suczką Ellie… Jak to możliwe? Zacznę od Toby’go. Przyszedł na świat w Legowisku jako najmłodszy z rodzeństwa – miał jeszcze dwóch braci – Głodomora i Szybkiego, i Siostrę. Ich nora została wykopana pod czarnymi korzeniami drzewa i nawet w gorące dni było tam chłodno i ciemno. Za dnia szukali sobie pożywienia, bawili się nad wodą, wskakiwali sobie nawzajem na grzbiety. Gdy pewnego dnia kroczyli wzdłuż strumienia, zbliżyło się do nich ogromne zwierzę. Był nim człowiek. Nawet ich nie zauważył, ale niedługo potem ich losy na zawsze się skrzyżowały. I wtedy Toby musiał pokochać swój mały świat, którym było podwórze. Podporządkował się Wodzowi – przywódcy stada, poznał swoją sympatią Coco, pogryzł się ze Spike’m, psem wytrenowanym do walk. Aż pewnego dnia wszystkie psy z podwórza wsadzono – jeden po drugim – do klatek w ciężarówkach…
|
|
czwartek, 26 lipiec 2012 08:09 |
Multithumb found errors on this page:
There was a problem loading image /var/www/vhosts/rzeszowska24.pl/kultura.rzeszowska24.pl/images/kaktus/Pod-słońcem-szarana-182x300.jpg
Powieść Pod słońcem szatana przyniosła autorowi sławę. Może dlatego, że jej bohater, cichy i udręczony proboszcz z Lumbres, pozwala nam zajrzeć w głąb samych siebie. Pozwala odkryć, że tam gdzieś na dnie duszy obok rozpaczy jest i miłość. Ta miłość, która wszystkiemu wierzy i… wszystkiego się spodziewa. Wobec tej miłości ten niechciany towarzysz naszej codzienności – szatan – czuje się zupełnie bezradny i poniekąd bezrobotny.
|
czwartek, 26 lipiec 2012 08:05 |
Believe jest pierwszym zespołem, który został potwierdzony jako wykonawca podczas przyszłorocznej edycji amerykańskiego festiwalu ROSfest. Ta prestiżowa impreza odbędzie się pomiędzy 3 a 5 maja 2013 roku w Majestic Theater w Gettysburgu. W przeszłości festiwal gościł najciekawsze, najlepsze zespoły grające muzykę około prog-rockową m.in. Pendragon, Gazpacho, IQ, Frost, DeeExpus, Satellite, RPWL i wiele innych a w tym roku świętował 10 rocznicę istnienia.
|
środa, 25 lipiec 2012 10:46 |
Książka jest analizą świata pop z perspektywy psychologii ewolucyjnej – nauki w Polsce niszowej, choć na Zachodzie znakomicie już ugruntowanej. Autor stara się odkryć ponadczasowe prawidła rządzące atrakcyjnością rozrywki oraz odpowiedzieć na pytanie, czy rozrywka „dla wszystkich” w ogóle jest możliwa. Zaletą książki jest lekki język oraz troska o przejrzystość i jasność. Wywód ilustrują liczne odwołania do czołowych dzieł dzisiejszej popkultury: kinowych, telewizyjnych, ale także do świata internetu i reklamy oraz do współczesnych „świątyń konsumpcji” – hipermarketów. Więcej na http://www.losgraf.pl
|
środa, 25 lipiec 2012 08:21 |
30 lipca 2012 r. (poniedziałek) o godz. 20.00 na scenie na rzeszowskich Bulwarach odbędzie się koncert, którego gwiazdą jest zespół muzyczny NO LONGER MUSIC, założony w Amsterdamie przez Davida Pierce'a, cechujący się posiadaniem międzynarodowego składu. Wstęp wolny.
|
środa, 25 lipiec 2012 08:16 |

W Rzeszowie gościł burmistrz miasta Nyíregyháza Kovacs Ferenc wraz delegacją złożoną z przedstawicieli biur i organizacji turystycznych. Zachęcali oni do odwiedzenia Nyíregyházy i skorzystania z nowoczesnego kąpieliska i ZOO. Węgierska delegacja spotkała się również z prezydentem Rzeszowa. – Od dawna jesteśmy miastami partnerskimi i muszę przyznać, że nasza współpraca jest wzorcowa. Wiele możemy się od was nauczyć, wiele rzeczy podglądnąć. Często się spotykamy i każde takie spotkanie przynosi nowe doświadczenia – mówił na spotkaniu Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. - W ubiegłym roku razem posadziliśmy w Nyíregyházie drzewko. Dobrze rośnie. Mam nadzieję, że w tym roku wspólnie podlejemy je wodą aby dalej się rozwijało. Ono wspaniale symbolizuje naszą przyjaźń i współpracę – mówił Kovacs Ferenc, burmistrz Nyíregyházy. Zapraszał wszystkich mieszkańców Rzeszowa i regionu do przyjazdu do Nyíregyházy na kompleks basenów oraz do ZOO, w którym znajduje się oceanarium oraz las tropikalny. |
środa, 25 lipiec 2012 08:09 |
Ameryka lat 50. i 60. XX wieku – czas napięć społecznych i etnicznych, kontrowersyjnych decyzji Sadu Najwyższego i dążeń liberalnych intelektualistów do zrewidowania zasad amerykańskiego ustroju. Z tymi wyzwaniami musi się zmierzyć amerykański konserwatyzm. Jednym z jego czołowych przedstawicieli jest Willmoore Kendall, były trockista. W swoich tekstach przeciwstawia zdrowy rozsadek próbom zakwestionowania amerykańskiego systemu politycznego. Pytania oraz problemy stawiane przez Kendalla są pytaniami uniwersalnymi. Dotyczą bowiem zasad funkcjonowania współczesnej demokracji i instytucji państwa. Wydanie książki dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury.
|
środa, 25 lipiec 2012 08:01 |
Gospa – tak nazywają Maryję mieszkańcy Medjugoria – przekazuje ludzkości wezwanie do nawrócenia. Jest ono podejmowane w różnoraki sposób. Siostra Emanuel daje świadectwo podjęcia tego wezwania. Siostra Emanuel Maillard jest Francuzką. Wstąpiła do Wspólnoty Błogosławieństw w 1978 roku, a od 1989 mieszka w Medjugoriu. Dzięki swej niezwykłej książce Medjugorie. Wojna dzień po dniu stała się znanym na całym świecie świadkiem objawień. W głoszonych w wielu krajach Europy i Ameryki konferencjach przekazuje orędzia Królowej Pokoju, a czyni to w sposób nie tylko bezpośredni i pełen humoru, ale również tak, iż jej świadectwu towarzyszą znaki: uzdrowienia i nawrócenia. Podobnie było z konferencją, której spisane słowa przedstawiamy Państwu w tej broszurce.
|
poniedziałek, 23 lipiec 2012 12:29 |
Multithumb found errors on this page:
There was a problem loading image /var/www/vhosts/rzeszowska24.pl/kultura.rzeszowska24.pl/images/kaktus/Żeby-Polska-była-sexy.jpg
Niewątpliwie najgorętsza książka krytyczna sezonu. Horubała pokazuje, że kultura może być sprawą budzącą namiętności. Z pasją łamiąc czytelnicze przyzwyczajenia i utrwalone hierarchie prowadzi nas przez księgarnie, cmentarze, biblioteki, sale teatralne, korytarze sądów i wnętrza kościołów. Nie klęka przed autorytetami. PROPONUJE nieodświętne lektury największych. ROZBIJA ideologiczne schematy, krytykuje swoich, próbuje odnaleźć sens u przeciwników. Pisanie Horubały składa się na swoistą kronikę intelektualną ostatnich lat…
|
czwartek, 19 lipiec 2012 10:38 |
Jaka jest szkoła od A do Ż? Autorstwa Adam Marek Mencel Co o książce sadzą recenzenci: Kiedy słońce przygrzewa nas na plaży lub musimy odbyć dłuższą podróż z możliwością czytania po drodze, albo gdy nieustannie myślimy o szkole, do której przyjdzie nam wrócić pod koniec sierpnia, przygotowując klasę do nowego roku szkolnego, możemy spokojnie sięgnąć po wspomniany tytuł. Jest to bowiem lektura o polskich szkołach, także ad absurdum. Napisał ją refleksyjny nauczyciel, niepokorny badacz oświatowej rzeczywistości a zarazem trasformatywny pedagog, który scholéotium i scholénegotium zna od podszewki.
|
czwartek, 19 lipiec 2012 10:35 |
Chcielibyśmy poinformować o kolejnej publikacji Oficyny Wydawniczej Impuls. „Edukacyjne prowokacje” autorstwa Pań: Trębińskiej-Szumigraj, Zielińskiej-Pękal, Siarkiewiczto rozprawa z pogranicza pedagogiki szkoły wyższej, w tym szczególnie - dydaktyki szkoły wyższej i andragogiki. Nie jest to książka stricte naukowa, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że w dużej mierze autorki skupiają się na odnowieniu tradycyjnej dydaktyki, którą już same są znużone, kreując nowe formy i metody aktywizujące obie strony procesu kształcenia.
|
czwartek, 19 lipiec 2012 10:32 |
Dlaczego jeden wierzy, inny zaś wątpi w istnienie Boga, a jeszcze inny jest obojętny wobec kwestii religijnych? Co czyni osobę religijną? Czy jest ona ze swej natury „istotą religijną”, czy też staje się nią w procesach rozwoju, wychowania i/lub socjalizacji? Czy mamy do czynienia tylko z jednym źródłem religijności jednostki, czy też możemy mówić o wielopostaciowych korzeniach religii i religijności? Jaka jest rola religii i religijności w psychicznym funkcjonowaniu jednostki? Jak przebiega rozwój religijności jednostki i czym jest on uwarunkowany? Czy człowiek dorosły, tracąc ufne spojrzenie dziecka i bezkompromisową postawę młodzieńca, wraz z dojrzałością zyskuje równowagę i uspokojenie światopoglądowe? A nade wszystko czy ma niepowtarzalną szansę pogłębienia życia religijnego, czy też następuje polaryzacja religijności? Czym współcześnie jest religia oraz jakie jest jej miejsce w świecie sekularyzacji? Dlaczego ludzie wierzą? Jakie motywy skłaniają ich już nie do wiary w ogóle, lecz do wiary w Boga? Jak układać się z własnym losem i z jego nieuchronnością, a może ironią, gdy na usta cisną się pytania: Jeżeli Bóg istnieje, to dlaczego pozwala na nasze cierpienie? Dlaczego zabierasz nasze miłości, Boże?
|
czwartek, 19 lipiec 2012 07:38 |
„Zagadki Boga dają więcej satysfakcji niż rozwiązania człowieka” – G.K. Chesterton. „Obrona wiary” to zbiór publicystyki G. K. Chestertona. Lekkie pióro, ciepły humor i intelektualna przenikliwość sprawiają, że pisarz ten cieszy się niesłabnącą popularnością. Eseje zamieszczone w zbiorze traktują zarówno o rzeczach poważnych, jak z pozoru błahych. O każdej Chesterton ma do powiedzenia coś interesującego, umie bowiem spojrzeć z nieoczekiwanej perspektywy, jaką daje mu wiara chrześcijańska.
|
|
|